CIK - JAROSŁAW GUMKOWSKI

ARTYKUŁY

Czym są dane strukturalne i jakie mają znaczenie dla wyszukiwarek i użytkownika

Czym są dane strukturalne i jakie mają znaczenie dla wyszukiwarek i użytkownika

Czym są dane strukturalne?

Dane strukturalne to zbiór informacji ułatwiających wyszukiwarkom zrozumienie zawartości stron internetowych. Programiści jak i właściciele swoich stron internetowych umieszczają je na stronach za pomocu odpowiednich znaczników, pozwalając wyszukiwarkom w ten sposób dowiedzieć się jakiego typu są to dane i co oznaczają np.:

  • dane o stronie internetowej (WebPage)
  • linki na stronie internetowej (SiteNavigationElement)
  • otrzymane komentarze i oceny (UserComments i EmployerAggregateRating)
  • artykuły (Article)
  • produkty (Products)
  • oferta (Offers)
  • dane firmowe (Organization, bądź LocalBusiness)
  • informacje o obrazach, galerii (ImageGallery)

Przykładowy kod danych strukturalnych

Dane strukturalne możemy umieszczać na własnych stronach internetowych na dwa sposoby. Za pomocą JSON-LD - nie ingerując w kod źródłowy strony, lub mikrodanych - wymusza umiejętności programistyczne.

Pierwszy z nich JSON-LD daje nam możliwość wprowadzenia danych strukturalnych nie ingerując w kod źródłowy strony, drugi zaś mikrodane, wymuszają na nas umieszczenie dodatkowych znaczników HTML w przygotowaną już strukturę kodu strony internetowej. Jeśli nie masz umiejętności programistycznych i nie znasz języka HTML, powierz te czynności osobom doświadczonym w tworzeniu stron internetowych

<script type="application/ld+json">

{
"@context": "https://schema.org",
"@type": "Organization",
"url": "https://cik.net.pl",
"name": "CIK - Projektowanie i Tworzenie Stron Internetowych WWW",
"contactPoint": {
"@type": "ContactPoint",
"telephone": "+48 606-459-588",
"contactType": "Biuro"
}
}

</script>

Jak wygląda wyniki w wyszukiwarkach po umieszczeniu danych strukturalnych na stronie internetowej?

Wyniki wyszukiwania po umieszczeniu danych strukturalnych na stronie internetowej mogą różnić się od siebie wyglądem w zależności od wpisywanego słowa kluczowego w wyszukiwarce. To roboty Google i ich algorytmy decydują o tym czy i w jaki sposób zostaną wyświetlone dane strukturalne wdrożone do naszej strony internetowej. Poniżej zamieszczamy przykład wyświetlania wyniku strony z danymi struktaralnymi (ocena, opinie, autor, cena):

Dane strukturalne strony internetowej CIK

Czy dane strukturalne wpływają na pozycjonowanie strony internetowej?

Jak zapewnia Google - dane strukturalne nie mają wpływu na pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwaniu organicznym, lecz na podstawie uporządkowanych danych strukturalnych wyszukiwarka Google włącza funkcje, które w znaczny sposób ulepszają widoczność wyników z elementami rozszerzonymi na stronie internetowej.

Czy dane strukturalne wyświetlają się od razu po ich wdrożeniu?

Wyszukiwarka Google i roboty indeksujące stronę same decydują o tym, które dane zostaną pokazane w wynikach wyszukiwarnia organicznego i w jakich okolicznościach. Wyświetlanie danych strukturalnych często uzależnione jest od rodzaju wpisywanych słów kluczowych w wyszukiwarkę i pozycję strony na dane słowo.

Narzędzia wspomagające tworzenie i testowanie danych strukturalnych

W tworzeniu i testowaniu danych strukturalnych pomocnym mogą okazać się narzędzia prezentowane przez firmę Google. Poniżej zamieszamy symulator on-line, w którym możemy tworzyć w czasie rzeczywistym i sprawdzać wprowadzane dane strukturalne oraz generator on-line do wprowadzania danych strukturalnych, który w sposób zautomatyzowany, klikając wybrane elementy na stronie internetowej utworzy rządany kod danych strukturalnych.

Odwiedź nas:

Centrum Informatyczno - Konsultingowe Jarosław Gumkowski

Tworzenie Stron internetowych: Warszawa, ul. Górczewska 200b/231

Tworzenie Stron Internetowych: Ostrołęka, ul. Magazynowa 11

Zapytaj on-line lub telefonicznie:

+48 606-459-588 | biuro@cik.net.pl

Realizujemy zlecenia z całej Polski.