CIK - JAROSŁAW GUMKOWSKI

ARTYKUŁY

Wybór firmy do stworzenia strony internetowej

Wybór firmy do stworzenia strony internetowej


Każda firma powinna posiadać stronę internetową. W dzisiejszych czasach firma bez strony internetowej www, jest jak handlowiec bez wizytówki, czy adresu. Istrnieje ale nie możemy nawiązać z nim kontaktu. Oczywiście istnieje wiele różnego rodzaju stron internetowych:

Wizytówkowa

Strona wizytówkowa, jest to strona internetowa przeważnie jednostronnicowa z dołączonymi modułami np. formularz kontaktowy i dane teleadresowe firmy tzw. landing page (strona docelowa "lądowania", na której ostatecznie zatrzymuje się Klient)

Zobacz przykłady

Biznesowe

Strona biznesowe, z reguły są to strony internetowe składające się z kilku podstron (oferta) i dodatkowo wyposażone w wszelkiego rodzaju moduły usprawniające wyszukiwanie treści, poruszanie się po warstwach prezentacji danych, jak również formularze kontaktowe czy też moduły związane z lokalizacją firmy np. na mapach google.

Zobacz przykłady

Sklepy, Blogi, Fora

Sklepy internetowe, Blogi i Fora dyskusyjne to dość powszechnie ostatnio tworzone strony, jak również mocno rozbudowane jeśli chodzi o prezentację treści. Wyposażone w systemy logowania, transakcje płatnicze on-line, wyszukiwarki treści, czy też komentowania prezentowanych zasobów strony.

Zobacz przykłady

Bez względu jaką formę ma Twoja strona internetowa, powinna Ci ona wspomóc proces pozyskiwania Klientów, jak i dotrzeć do wybranych grupy odbiorców zainteresowanych Twoim towarem, czy usługami. Niestety źle wykonana strona internetowa, potrafi przynieść więcej problemów niż korzyści, dlatego warto zastanowić się:

  • czy będziemy wykonywać ją sami?
  • czy skorzystamy z gotowych rozwiązań?
  • czy może zlecimy ją firmie tworzenia stron internetowych?

Każde rozwiązanie jest dobre, w zależności na ile mamy wiedzy w zakresie tworzenia stron, znajomości kodu HTML do ewentualnych poprawek, czy też pomocnego oprogramowania, którego użyjemy do tworzenia strony - musimy mierzyć siły na zamiary.

Wszystkie te aspekty niestety kosztują, dlatego też warto zastanowić się czy jest sens tracić czas i pieniądze na pozyskanie bazy, z którą będziemy mogli wystartować tworząc stronę internetową czy nie lepiej zlecić to firmię, która w podobnych kosztach wykona naszą realizację, jak sądzę, z jeszcze lepszym efektem i czasmi w jeszcze mniejszym nakładzie finansowym. 

W takim razie jak wybrać tą właściwą firmę do stworzenia strony internetowej? Otóż najważniejszym elementem jest wybór firmy po ich własnej stronie internetowej, czyli:


Wygląd strony internetowej  

Pierwszym krokiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę  - to strona internetowa firmy, której chcemy powierzyć naszą. Ich strona internetowa powinna być czytelna, łatwo powinniśmy odnaleźć niezbędne informacje, powinna być intuicyjna, przejrzysta, dopracowana graficznie (nie koniecznie się musi Państwu podobać, ponieważ upodobania graficzne to kwestia gustu), a przede wszystkim posiadać bogate portfolio, które świadczy o elastyczności w podejmowanych projektach.

Skoro firma była w stanie dopasować się do różnorodnych Klientów, możemy sądzić, że dopasuje się także i do Państwa.

W takim razie jest to pierwszy krok, w którym powinniśmy skupić się na podjęciu kontaktu z tą firmą i zapoznaniu się z kolejnymi etapmi projektowania strony. 


Bogate portfolio  

Bogate portfolio nie koniecznie może być warunkiem. Często zdarza się, że firma jest młoda, dopiero rozwijająca się i nie koniecznie ma się czym pochwalić, ale za to z większą precyzją i zaangażowaniem podchodzi do Klienta dbając o swój wizerunek. Często zdarza się też, że projekty wykupywane są z wszelkimi prawami autorskimi, co wiąże się z większym wydatkiem, lecz twórca zrzeka się wszelkich praw i nie ma możliwości zamieszczenia ich w swoim portfolio. Mogą być różne powody, dlatego też nie jest to jedyny warunek, którym należało by się sugerować. Wystarczy kilka prac, projektów, by ocenić kogoś możliwości, a należy zawsze pamiętać, że technologia idzie do przodu i z każdym projektem (może akurat z Państwa) strona może wyglądać o niebo lepiej od jej poprzedniczki, dlatego też czasami warto zastonowić się nad zmianą już dotychczasowej strony. 


Użyte oprogramowanie  

Często na rynku mamy dużo freelancerów, którzy za niewielkie pieniądze oferują pełne kompleksowe wykonania strony. Jest to rozwiązanie, jeśli ktoś liczy się z kosztami, ale co w przypadku jakiejkolwiek kontroli? Uważam, że wszystko jest do czasu... Zaoszczędzone pieniądze, mogą odbić się czkawką, dlatego też warto to sobie przemyśleć komu zlecamy stworzenie strony internetowej, czy wystawi nam za wykonanie strony rachunek, fakturę bądź jakikolwiek dowód na wykonane usługi, co z taką stroną będziemy robić w przyszłości, gdzie się reklamować, komu udostępniać kod np. do analityki, czy pozycjonowania - tak by na przyszłość nie mieć z nią docelowych problemów. 


Cena  

Tak jak już wyżej wspomniałem koszt strony internetowej często uzależniony jest od użytego oprogramowania, wstawianych modułów na stronę, formularzy, sliderów, panelów CMS itp. itd. to wszystko niestety kosztuje. Nie tylko czas poświęcony na wdrożenie zaimplementowanego kodu, ale również i użyte oprogramowanie, które w dzisiejszych czasach jest naprawdę kosztowne. Nasza firma bazuje na oprogramowaniu firmy ADOBE, proszę zwrócić uwagę na stronie producenta jak kosztowne jest utrzymanie samego środowiska programistycznego na ważnych licencjach. Nie mniej jednak, potrafimy dopasować swoją ofertę do zasobów portfela i wymagań naszego Klienta. 


Czas realizacji  

Warto dowiedzieć się na samym początku nawiązywania współpracy odnośnie tworzenia strony internetowej, w jakim czasie firma jest nam ją w stanie wykonać. Otwierając działalność, oprócz budowania strony internetowej, poruszamy różnego rodzaju aspekty tj. reklama, kreowanie marki, wizerunku, rozdajemy wizytówki z adresem strony internetowej - także tu niedoprecyzowanie tych terminów, często może przynieść nam duże straty.

Pośpiech, niestety kosztuje!

Nie możemy mieć szybko, tanio i dobrze... Jeśli tworzymy stronę od początku, niekorzystając z gotowych rozwiązań musimy mieć czas by zastanowić się nad wszystkimi elementami na stronie, jak i późniejszymi modyfikacjami, które przyniesie firma wraz z rozwojem. To niestety wymaga czasu, jeśli przegapisz coś ważnego w projektowaniu wstępnym, niestety odbije się to czkawką w późniejszym terminie. Często naszym Klientom doradzamy, w co warto zainwestować, co warto od samego początku stworzyć (by w przyszłości móc z tego korzystać), nie powinniśmy wykluczać pewnych rozwiązań, bo nie wiadomym jest co przyniesie rynek i jakie będą zachowania Klientów odwiedzających stronę internetową. 

Nie powinno być też tak, że prostą stronę wizytówkową firma tworzy nam powyżej miesiąca, bądź rozbudowany portal w 3 dni. Możemy mieć wtedy pewność, że coś jest niewporządku. Warto w takim przypadku przyjrzeć się bliżej działaniom firmy i śledzić ich postępowania. 


Sposoby płatności  

Na początku współpracy warto dowiedzieć się również o sposoby rozliczania. Jeśli firma żąda zapłaty z góry za całość wykonania projektu, będzie to dla Ciebie bardzo ryzykowne - nawet w przypadku zobowiązania właściwą umową. Najlepszym spotykanym rozwiązaniem w branży IT, jest rozliczanie etapami. Po zakończonym etapie - dokonujemy płatności i przechodzimy do kolejnych, np.: Wykonanie projektu graficznego strony (layout) - płatność, Pocięcie szablonu (wdrożenie kodu html) - płatność, Podpięcie systemu CMS - płatność, Instalacja na wybranym hostingu - płatność, itd.


Otrzymane opinie  

Proszę zwrócić uwagę jak długo działa firma na rynku i jakie są o niej opinie. Często bywa tak, że po zakończonej realizacji nie możemy się doprosić o ewentualne zmiany, bądź firmy po prostu nie ma już na rynku. Jest to o tyle kłopotliwe, ponieważ droższe są czasami poprawki czy też naniesienie zmian na już istniejący projekt niż skonstruowanie go dla nowej firmy od podstaw. Wiąże się to z wykorzystaną techniką przy tworzeniu strony internetowej jak i wykorzystanym do tego oprogramowaniem. Tak jak jest kwestia gustu, tak i jest kwestia rozwiązań wielu rzeczy i każdy podejmuje inne decyzje jak i wybory, które później wpływają na elastyczność zmian stworzonej już strony internetowej. Niemniej jednak warto sprawdzić opinię i zasięgnąć informacji z zewnątrz o firmię, z którą docelowo będziemy zamierzać współpracować. Nasze opinie mogą Państwo sprawdzić na naszej stronie internetowej w dziale "referencje" jak również na zewnętrznych portalach tj. FACEBOOK, czy GOOGLE. Staramy się utrzymywać kontakt z Klientem i podejmować z nim wspólne decyzję rozwojowe firmy na dalsze lata, co owocuje obupólnym zadowoleniem i korzyściami finansowymi dla obu stron. 


Kontakt z firmą  

Kluczowym elementem nie tylko w procesie tworzenia stron internetowych WWW jest kontakt z firmą. Jeśli mamy stały kontakt z firmą, która tworzy nam stronę internetową czujemy się pewni, mamy kontrolę nad realizacją, w razie jakichkolwiek pytań czy zmian w realizowanym projekcie możemy od razu wszystko zasygnalizować bądź zaczerpnąć informacji. To sprawia, że obie strony czują się komfortowo i dążą do jak najszybszego zrealizowania obranego celu.